Vatten och avlopp kostar över 6400 kronor mer per år i en vanlig trerumslägenhet i Tanum jämfört med Stockholms kommun. Det visar dagens Nils Holgersson-rapport som kartlagt priserna för vatten och avlopp för ett flerbostadshus i landets samtliga kommuner. Där framgår också att så många som 26 kommuner har höjt priset med mer än tio procent.
Sommaren och höstens översvämningar på olika håll i landet har satt fokus på hur sårbara flera kommuners vattenledningar är. Många kommuner behöver göra stora investeringar i vatten- och avloppsnäten. Det är en nödvändighet för att bland annat kunna möta klimatförändringarna. Men Nils Holgersson-rapporten visar att det på många håll redan har lett till kraftiga prishöjningar.
- Det är inte rimligt att kostnaden för kommuners klimatanpassning av underdimensionerade dagvattennät, för att undvika fler översvämningar, hamnar på VA-taxan. Kommunerna har här ett tydligt ansvar, säger Rikard Silverfur, näringspolitisk expert på Fastighetsägarna Sverige.
Kommuner med högst kostnad för en vanlig trerumslägenhet
Tanum 7 873 kronor/år
Tjörn 6 993 kronor/år
Ockelbo 6 893 kronor/år
Kommuner med lägst kostnad för en vanlig trerumslägenhet
Stockholm 1 493 kronor/år
Huddinge 1 493 kronor/år
Västerås 1 700 kronor/år
Fakta om undersökningen:
I Nils Holgersson-rapporten www.nilsholgersson.nu ”flyttas” en flerbostadsfastighet genom landet och kostnaderna för el och fjärrvärme, sophämtning, vatten och avlopp jämförs. Årets resultat presenteras i omgångar.
Kontakt:
Rikard Silverfur, näringspolitisk expert Fastighetsägarna Sverige 070-228 71 67
Tweeta